Ki nem találnád, de Budapesten van. Magyarország szépen lassan rákerül a világ tangós térképére. Három rekorddal is büszkélkedhetünk: A világ leghallgatottabb tangó rádiója, a világ legtöbbet letöltött tangós podcastja, és a világ legnézettebb tangós flashmobja. MIndez pedig egyetlen egy személyhez tartozik, egy budapesti tangós djhez.
Argentin Tangó Rádió Budapest
2015-ben Gyenis Balázs -aki egyébként Európa egyik elismert tangó lemezlovasa- megalapította az „Argentin Tangó Rádió Budapest” online rádiót.
A rádió annyira sikeressé vált, hogy 2018 decemberében az „Argentine Tango Radio Budapest” átlépte a bűvös 500 000 hallgató/hónap (!) mennyiséget.
Itt lehet meghallgatni a rádiót: argentinetangoradio.com
A világ legtöbbet letöltött podcastja
A sikerhez az is hozzájárult, hogy Balázs készített egy 52 részes „Danceable Tangos of the Year” podcast sorozatot, amelyben 1927-től a napjainkig (pontosabban 2016-ig) meghallgathatjuk minden egyes év legtáncolhatóbb tangó zenéit.
A világ legnézettebb tangó flashmob videója
A világ első flash mobja, azaz magyar nevén villámcsődülete 2003-ban volt New Yorkban és viszonylagosan hamar eljutott Magyarországra is. A Wikipédia tanulsága szerint az első magyar villámcsődület 2003. augusztus 27-én volt a budapesti Deák téren, ahol este hétkor a harang szavára kinyitották esernyőiket. Meg is jelent 2003-ban róla egy cikk az Indexen.
Ugorjunk néhány évet. 2012-ben készült a Tango Libre – Szabad a tánc című francia film, amely egy a szabályokat messzemenően betartó, gátlásos, kicsit szerencsétlen és nagyon magányos börtönőrről szól. Egy argentin tangó tanfolyam és az ott megismert gyönyörű nő, Alice viszont egy csapásra megváltoztatja az életét.
2013-ban a film Magyaroszágra is megérkezett. Balázs főszervezésében, budapesti tangósok közreműködésével pedig készült egy remek flash mob videó a Tango Libre film bemutatójához. A felvétel nagy siker lett a Youtube-on és már majdnem 8 millióan tekintették meg.
Íme a világ legnézettebb tangós flashmob videója:
a cikk szerzője Endre,
a Tango Libre Budapest oktatója